Situace českých pekáren se od začátku letošního roku postupně zlepšuje s poklesem cen energií a mouky. Loni se pekárny potýkaly s růstem nákladů v řádu stovek procent, některým firmám vzrostly dokonce desetinásobně. Novinářům to řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý.
Za aktuální problém označil mzdy zaměstnanců pekáren, které jsou podle svazu nejnižší v celém potravinářském průmyslu. Průměr je 28.000 korun. „Je to málo peněz za to, že vstáváte ve čtyři hodiny ráno v sobotu i v neděli a děláte poměrně těžkou manuální práci. Musíme dramaticky navýšit mzdy,“ doplnil. Pokud se mzdy nezvýší, nebudou podle něj pekárny řádně fungovat. Pekaři jsou závislí na nekvalifikovaných pracovnících, protože je málo absolventů ze škol, doplnil. Proto musí firmy lidi pracně zaučovat a kvůli nízkým mzdám jsou závislí na pracovnících ze zahraničí.
Hlavatý řekl, že připravovaná výměna na postu ministra zemědělství je podle něho dobrá zpráva. S lidoveckým předsedou poslanců Markem Výborným, jenž má vystřídat Zdeňka Nekulu ve funkci, se zná a očekává, že svaz s ním bude schopný komunikovat a diskutovat o situaci pekařů.
Ceny pečiva jsou z pohledu pekáren podle něho od podzimu konstantní a výkyvy jsou pouze v řádu jednotek procent. „České pekárny zdražily podobně, jako byl průměr v EU. Proti roku 2015 je to o zhruba 170 procent, průměr EU je 168 procent. Máme také stále třetí nejlevnější chléb v Evropě,“ dodal s tím, že ceny pečiva jsou podle něho stále mírně podhodnocené.
Hlavatý také poznamenal, že pekaři nedosáhnou na dotace určené pro zemědělce nebo potravináře, protože nejsou zpracovateli zemědělské produkce, ale mouky, která je již zpracovaná jako prvotní surovina. Pekaři tedy nemohou čerpat dotace na provoz, mohou ale dosáhnout jako jiné nepotravinářské firmy například na inovace, jako jsou solární panely. Podle něho by měli ale mít možnost čerpat dotace právě na svůj provoz.